Pozvání do okresu Jičín nelze oddělit od pozvání do Českého ráje. Bránu do “ráje” tvoří Prachovské skály, které jsou vzdáleny jen několik málo kilometrů od srdce okresu – okresního města Jičína. Jičín má díky svému půvabnému okolí, tradici a také zásluhou spisovatele Václava Čtvrtka, svůj osobitý pohádkový charakter. Proto také v tomto bývalém hlavním městě vévodství Albrechta z Valdštejna se každoročně v polovině září koná pohádkový festival “Jičín – město pohádky”. Ale není to pouze Český ráj a “pohádkový Jičín”, co může okres svým návštěvníkům nabídnout. Už při pohledu do mapy nás zaujme geografický charakter území, kde přechází rovinatá nížina středního Polabí až k bezprostřednímu podhůří Krkonoš.
Centrem jižní zemědělské části okresu jsou městečka Libáň a Kopidlno – v bezprostřední blízkosti Libáně můžeme navštívit renesanční zámek Staré Hrady, v Kopidlně se vám pak naskytne příležitost obdivovat nádherný park se vzácnými dřevinami v okolí zdejšího zámku.
Na západ od Jičína očekává návštěvníky malebné městečko Sobotka se svojí dominantou – loveckým zámkem Humprechtem. Krása tohoto místa je znásobena známým středověkým hradem Kost a obcí Vesec, která je názornou připomínkou původní lidové architektury. Sobotka je známá každoročním konáním festivalu poezie, písně a mluveného slova “Šrámkova Sobotka”. Tento festival, nesoucí jméno známého českého básníka a dramatika Fráni Šrámka, se koná vždy počátkem července.
Centrum jihovýchodní části okresu představuje “město kamenné krásy” – Hořice v Podkrkonoší. Město Hořice bývá totiž nejčastěji spojováno se ztvárněním kamene – hořického pískovce. Tradičně se zde v letních měsících konají sochařská sympozia a ve městě najdeme i mnoho sochařských památek.
Svým charakterem obzvláště osobité je nejsevernější město okresu, “město krásných bláznů” – Nová Paka. Proč toto přízvisko? Odpověď najdeme přímo ve městě, v místním pivovaru, kde se již desítky let vaří Novopacké pivo, ke kterému, podobně jako ke svému městu, mají zdejší lidé osobní vztah. Pivovar má vlastní rybník, ve kterém žije vodník – a to je důvod pro pořádání “Novopackých vodnických slavností”, které se ve městě konají pravidelně počátkem září. Okolí města je rovněž proslulým nalezištěm polodrahokamů, nejkrásnější exponáty jsou vystaveny po celý rok v městské klenotnici. Právě zde je možno si prohlédnout i expozici z historie spiritistického hnutí na Novopacku. Město má i svoji dominantu, kterou představuje barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie z počátku 18. století.
Z dalších zajímavých míst v okolí je třeba se zmínit o hradu Pecce, kde se jednou za dva roky na počest zdejšího pána Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, popraveného po bitvě na Bílé hoře roku 1621, pořádají “Harantovy slavnosti”. Hrad Pecka se tyčí nad stejnojmenným městečkem.
Okres Jičín má i svá lázeňská střediska, a to v Lázních Bělohradě a Železnici, které jsou známy i za hranicemi naší republiky. Léčí se zde převážně nemoci pohybového ústrojí.