180 let od narození Jana Gebauera

K dnešnímu dni si připomínáme kulaté výročí od narození jednoho z nejvýznamnějších rodáků naší obce univerzitního profesora Jana Gebauera.

Jan Gebauer se narodil 8. října roku 1838 do smíšené česko-německé rodiny. Na přímluvu místního faráře, jenž si všiml chlapcova nadání, se Jan dostal na gymnázium v Jičíně, které roku 1858 úspěšně zakončil maturitou. Po maturitě začal studovat teologii v Praze, avšak již roku 1860 přestoupil na filosofickou fakultu. Po celou délku studia, zaměřeném na slavistiku, klasickou filologii a germanistiku, citelně trpěl hmotným nedostatkem a přivydělával si, kde se dalo.

Během studií již začal vyučovat na české reálce (Praha, Pardubice), kde poznal i svoji budoucí ženu Julii Wernerovou. Samotného Gebauera údajně zaujala tím, že se ve svých listech nedopustila ani jedné pravopisné chyby, což prý bylo v té době jevem nevídaným. Od roku 1880 vedl vůbec první seminář pro slovanskou filologii. Od roku 1881 byl profesorem právě vznikající české univerzity.

Společně s TGM a Gollem měl největší zásluhu na prokázání obou rukopisů.

Jan Gebauer je znám svými mnohými díly. Pro nás je ale důležitý jako úbislavický rodák. Sám měl naši krajinu velmi v lásce a celý život se sem vracel alespoň o prázdninách. Zemřel 25.5.1907 v Praze.

 

„Údolí Oubislavské je krásné svým položením a dále tím, že nižší jeho část od potoka vzhůru všecka je posázena ovocnými stromy, po obou stranách cesty i potoka jsou řadou baráky, nad nimi zase řadou chalupy a statky, a při každém statku a při každé chalupě je ovocný sad nebo zahrada, a při každém baráku je zahrádka s tolika ovocnými stromky, kolik se jich tam vešlo… Z jara je stromoví samý květ, v létě a na podzim samé ovoce, když se urodí.“

 prof. Jan Gebauer

180 let od narození Jana Gebauera